Friday, June 21st, 2019

Doğunun Limanları – Amin Maalouf

Ağustos 14, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Çok okuyan biriyseniz bu kitap sizi yalnız kalmak ve gününüzü daha keyifli hale getirmek istediğiniz bir anda yakın arkadaşlık edebiliceğiniz bir tercih olabilir. Aynı gün başlayıp aynı gün bitirebilirsiniz. Ama yazılarının biraz sık yazılması yorucu olabiliyor.

Bu kitapda birinin geride bırakdığı hayatı anlatılmakta. Daha doğrusu kendisini kaybetmeden önce özlemle anımsadığı bir hayatı anlatması.

Hikayeyi anlatanın 1976 yılınınn Haziran ayında tesadüfen metroda karşılaşması ve bir tarih kitabında gördüğü resmi zihninin hemen algılamasıyla başlar. Resim bir rıhtımda toplanmış bir kalabalığı gösterir. Resmin hemen altında eski dünyadan insanların 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’ya gelerek direniş saflarına katıldıklarını ve dönüşlerinde birer kahraman olarak karşılandıkları yazılıdır. Yani İsyan’ın geçmişinden kısa bir bölüm.

Üç kuşağın birbirine geçmiş harmanlanmış halini buluyorsunuz. Geride izler ve üzücü yaşanmışlar bırakan savaşın kötü hüznü yine karşımızda tabiki. Ama en çok etkiyen savaş yüzünden yarım kalmış yaşanamamış bir aşkı buluyor olmanız. Bilgelikten deliliğe geçiş öyküsü. İsyan – Clara en çok merak edilen bölüm.

Yazarın daha önce başka bir kitabını okumadım ama bunu beyendim. Sanırım en çok konuşulan kitaplarından biri Semerkant. Bakalım o nasıl bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir