Wednesday, July 17th, 2019

Divan – Irvin D. Yalom

Haziran 21, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Son Eklenenler, Yabancı Kitaplar

Önce Seymour sonra Ernest’in ifadeleri gibi merdümperest yakınlığım var Yalom’a.  Hani nereden bakmalıyım ya da anlamasam ne olur ki demeden kendimi bırakıyorum sözlerine. Bilmek şartı aranıyorsa bu iş Yalom için sıcak ekmeğe tereyağını eşit sürmekten bile kolay bence.

Konusu doğrudan şu yerine hareketli karakterle çifte zokalı olta taktiğini çok severek okuduğum kitap. Özellikle Ernest’in rüya tabirleri ile bölümlerini birkaç kere okudum ki görülen rüya ile rüyayı yorumlama arasında ki başarı takdire şayan. Çünkü gördüğü rüyalarla yönlenen kişilerdenim ben ve bu zamanla bazı olayları doğru analiz etmemi sağladığından notlarımı aldım, düşünerek okudum.

Haftanın belli günleri ya da her gün sizin de belirlediğiniz bir saatlik zaman dilimini, birebir bir insanla geçirmek için para ödemek ve sonunda varsa halledilecek sorunun yok olmasını beklemek mantığa çok kabul edilir gelmiyor. Ama iş bakabildiğiniz pencereden gördüklerimiz de saklı galiba. Hoş hala kabul etmişlik halimde bir gözüm kapalı ııı ya da emin değilim ifadesi takındığımı söyleyebilirim. Belki de ülkeler arasında ki kültür farkı ya da okurken hasta yerine terapist moduna daha çabuk bürünmüş olmak olabilir bilemiyorum.  Ama insan mayasında bulunan çeşitli baharat karışımı bu ölçüde işe yarıyor işte. Sevdiklerimizle tuzlu, tuzsuz, acı, tatlı ya da işte damağa nasıl hitap edilecekse o şekle bürünüyoruz. Bu şekillerin farklı karakterle çıkması perspektiften bakmanızı sağladığı için de değerlidir. Kendi adıma bakabildim ki dilinin çok ağır olduğu kitap fikrinin nasıl benimsendiğine anlam veremediğim itirazımla son derece akıcı ne net diliyle “Divan” Merdümpereste fit karşıladığım kitap oldu.

Bu kitap hemen konuşup kenara koyma isteği duymayacağım kadar şen eşliğiyle sevdirdi ayrıca. Onun için ne fikirler çıkmış merakımla kapısını çaldığım birkaç yorum oldu. Ne var diyebilirsiniz bu kadar sizin adınıza tabi ki bilemem ama kurallar ile kurallar arasında ki sıkışmış insanlığı sevdim. Varsa yeri diye sorgulanan cinsellik için yapılan zorlamayı ve iç sesinden söven Carol karakterinden ilki için tamahkârlık ikinci için intikam hırsı ile darbe yediğini anlayan Marshall’a kadar dolu dolu olduğuna inanıyorum. Yorumlar büyük ölçüde olumlu hükmü var mıdır sizin için bilmem ama okuyun.

“Divan – Irvin D. Yalom” için 3 cevap

  1. Neşe dedi ki:

    yorumunuz harika, önce okumaya üşendim ama kendimi bu uzun yorumunuzu okumak için zorladım iyi ki de okudum, özellikle rüya yorumları benim için de çok ilgi çekici ve şaşırtıcıydı. Ayrıca shelly’nin o rahat tavrı ve konuşmalarını da zevkle okudum 🙂

  2. Tüy Kalem dedi ki:

    Yalom’la başka yolculuklar da olacaktır mutlaka çünkü etkisi güzeldir. Ayrıca sıcak yorumunuz için çok teşekkürler, mutlu oldum

  3. Hüseyin dedi ki:

    Divan online okuma linki olan var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir