Sunday, April 5th, 2020

Diriliş – Tolstoy

Mayıs 1, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Etki açılımında ki duygulara istekle eşlik etmek, kişinin hayatını şekillendirme çabasında tökezlemesini anlatabilmek, düzen sıkışığında eksikleri fark edebilmek, kendine paylar çıkartabilmek, suçlu mu suçsuz mu kişinin duygusallığına göre renk değiştirerek içine dâhil olabileceğiniz kitaplardandır.

Yaşlı kadınlara hizmet eden güzeller güzeli Katyuşa ve hizmet ettiği hanımlarının yakın akrabası olan Dimitri arasında akar hikâye. Katyuşa çok küçük yaşlarda kaybeder ailesini ve kimsesizliğiyle sığındığı evde kendisini gibi yakın hikâyesi olan Dimitri’nin  ilgisinden etkilendiği için bir gece birlikte olur. Rus ordusunda görevli bir subay olduğundan birkaç günlük tatil için geldiği bu evden o birlikteliğin sabahı ayrılır. İşte olaylarda o geceden sonra şekillenmeye başlar. Hamile kalır Katyuşa, hizmetçilik yaptığı evden dışlanır, çocuğunu doğurmak için bir tanıdığına sığınır, çocuğunu doğurur onu yetiştirme yurduna bırakır ve hayatını devam ettirmek için hayat kadınlığı yapmaya başlar. Bir gece birlikte olduğu adam öldürülür ve tesadüfler Katyuşa’nın suçlu olduğunu gösterir. Hüküm giyer ve tüm bu olaylar zincirinde Dimitri görevli olarak onun davasında bulunur. Kendini suçlu hisseder ve ona yardım etmek için çırpınır. Arayışında adalet sisteminde ki açıklıkları fark eder. Amacına ulaşır onu yeniden hayata kazandırır. Her şeyi telafi etme adına evlenmek ister ve Katyuşa başka biriyle evlenerek biter kitap.

Kısaca anlattığım bu kitap son derece akıcı ve mesajlarla aşk güzeldir, sevmekle insan her şeyi yener, ne olursa olsun mutlu olmak başka bir şey mesajı vermediği için sevdim belki de.  Kimilerine göre çok özensiz bir gece, kimilerine göre içine aşkı serptiği bir gece olabilir yaşananlar ve her giden ne kötü her kalan da masum değildir mesajı bulabilirsiniz. Meslekler ya da o mesleklerin isimlerinden kötü değildir insan altyapısı da bariz olarak bulduğunuz detaylardan. Ne olursa olsun vicdanı anlatıyor, eleştiriyor, yasa eksikliklerini hikâyesine dâhil ederek sonra iyiyle kötüyü yer değiştiriyor ve sevgi olsa bile vicdan arasında gelen sese mecbur olmadıklarını hissettiriyor.

Akıcı sevilesi türdendir. Özellikle kitap alışkanlığı edinmek isteyenler için tavsiye ederim.

“Diriliş – Tolstoy” için 2 cevap

  1. h1n1 dedi ki:

    Kısaca güzel anlatmışsınız. Siz bu kitapları yeni mi okuyorsunuz, önceden okuduğunuz kitapları da anlatıyor musunuz?

  2. Tüy Kalem dedi ki:

    Özellikle dünya klasikleri çok çok önceleri okuduğum kitaplar. Açıkçası her anlattığım kitap eş zamanlı okuduklarım değil. Mesela dün uzun zamandır (ikinci el aldığım için) aradığım Yalom’un Divan kitabına başladım. Ama okuyup bitirdikten hemen sonra anlattıklarım da var. Bu anlamda geniş arşivim var ama vakit sıkıntısı yaşıyorum. Okuyup anlatmadıklarım da var. Okuduğum kitapları unutmuyorum da bazen karakterlerin isimlerini karıştırıyorum. Seviyorum çok. Önereceğin olursa beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir