Friday, May 17th, 2019

Denemeler – Montaigne

Nisan 14, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Yazabilmenin ya da yazarlığın alkışlanası tecrübesini kazanmışlar hakkında yorum yapmak konusunda bir sınır olduğunun farkındayım. Çünkü tecrübenin sınırlı olması konuşabilecekleriniz için mecburi kısıtlama alanı oluşturuyor. Fakat kişilere ne yapmalısın biliyor musun sorusunun yanıtı veren kitaplara çok sıcak bakamıyorum. Onun yerine belki şu şekilde de bir bakış acısı olabilir ifadesini daha çok seviyorum. İşte bu yüzden ne zaman aldığımı bile unuttuğum kampanyalı kitaplar sepetindeki kitapla bakışlarımızı yeniden buluşturdum.

Genel konusu şudur yerine bu kitabı okumuşlarla konuşarak birçok düşünceye pencere açabilecek türdedir demem daha doğru olur. Ona rağmen son zamanlarda farkındalığını arttırdığımız yenilikçi düşünce sistemini de tamamen desteklememektedir. Sadece yenilikçi diye ifade etmekte yanlış olabilir daha çok günümüzün düşünce sistemine itirazları var denilebilir. Belki genel bir başlık altında toplamış olabilirim ama dediğim gibi kendi kişisel fikirleri ile sizin ya da benim ki arasındaki farklılığından genelleme yapmayı uygum buldum. Çünkü tercihlerimiz ya da bakabilme penceremizin büyüklüğü sonuçlarda değişiklik yapabilir.

Hızlıca okumak mümkün değil ama altı çizilebilecek ya da başka yazarlar tarafından bazı cümlelerin farklı kitaplarda karşımıza sunulduğunu bildiğiniz bir kitap. Yıllar öncesinin yaşayarak anlatan adamının günümüze eşlik etmesi şaşırtıyor bir yandan da. Zira bunca yıl hiç değişemediğini düşünüyorsunuz insanlığın, değişme korkusu olabildiği gibi değişim şeklini belirleyebilenlerin karmaşasını yaşabiliyorsunuz. Sonra başka bir şey oluyor eskiden yeniye, günümüze yok sayamayacaklarınızı fark edebiliyorsunuz. İşin bu kısmı karışık oldu farkındayım ama dediğim gibi penceremize göre değişiyor : )

Okuduktan sonra bu adamı bu denli konuşturan nedir merakıyla kimdir arasında yirmi yıl boyunca kendisini kapatmış ve sadece yazmış şaşkınlığı yaşayabiliyorsunuz. Doğup ölen kız çocuklarından (çeşitli sebeplerden dolayı dünyaya geldikten birkaç gün içinde beş kızı da hayatlarını kaybetmiştir.) bir tanesinin hayatta kalması onun da kendisinden olmadığı düşüncesine kuvvetle saldırdığınız acabalarda belki de anlatamadığı neler var merakını, o dönemleri birinci ağızdan dinlemeyi istiyorsunuz. Hatta daha fazla ne öğrenebilirim google aramasında ekşi sözlükte okuduğum Sokrates’in “Evlenin, mutlaka evlenin. Eşiniz iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa filozof olursunuz” örneğine uygundur ifadesi ile de gülümsediğim. İkinci kez okuduğum bir elin beş parmağını bile geçmeyen ender kitaplardandır. “Avrupa düşünce tarihinde, profesyonellerin yanında bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış tek amatördür.” Sözü ile Montaigne’yi ve başarısını vurgulayan John Fowles ve daha birçok isim bir şekilde kendilerine katmışlardır. Merak edenler için rahatlıkla diyebilirim ki okuyun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir