Wednesday, February 13th, 2019

Dedi Geçti

Haziran 28, 2010 by  
Filed under Kişisel Bir Şey, Son Eklenenler

Balığın çoktan bitmiş ömrü ceset temizliğinde tüketilirken şarap ağzında çalkalanıyor her ikisi midesinde parçalanmak üzere kendilerine hâsıl olacak yerleri işgal ediyordu.  Yorgundu uzun zamandır.  Sessizlik kokusunu içine almak ve yaşayabildiği bu yakınlaşmayı keyiflendiğim zamanlarım olarak aklında tutmak istiyordu.  Mekâna yabancılık yoktu.  İkinci kez evet demiş ne olduysa sonra keşke duygusu kaplamıştı; Sonra bildiği mekânların daha güvenli olacağına en azından “nasıl olur” endişesini bile üzerinden atmaya karar verdiğini fark etti.

Birbirinden farklı sunumlarla özünde sadece karın doyurmak için ikramlık sunulmuş yemekler tabağından midesine belli süreçlerde geçiş yapıyordu. Bakıldığında kendi halinde akşam yemeğini yiyen ailenin dişisiydi o. Yemek yerken neler düşündüğünü bilmek imkânsız olduğu gibi günde hiç düşünmeden geçirebileceği zamanın meraksızlığında hayat yaşanıyordu. Birileri yemek yiyordu, birileri yemek için sıraya girmişti; birileri ağzında lokma konuşuyordu ve akıyordu işte düzen.  Sonra birden dikkat kesildi.  “Buraya dört kişilik servis açabilir misiniz?”  duyduğu tek şey. “Buraya dört kişilik servis açabilir misiniz?” Derin bir nefesle lokmasını yuttu peçeteyi ağzı kirliymiş gibi dudaklarına değdirdi ve kibar olmakla şaşırmak, öfkelenmek ile neydi bu arasında bir yerlerde peçeteyi masaya bıraktı. İrkildiğini fark etti.

Çalıntı hayatlardan bir andı. Kimsenin bilmediği, bilemeyeceği bir an. Kalbinin atışları hızlandı. Hemen arkasında ki masaya mı oturuyor acaba merakı hızla tırmandı. Sesinin tonu bedenini de heyecanlandırmıştı.  Bir yudum daha diyerek şarabına yudumladı. Hızla toplanan tabakların üst üste koyma sesleri ile inatçı bir çatalın yere düşme sesi aynı anda geliyordu. Ama beklediği ses gelmiyordu. Sonra dört kişilik değil mi efendim sorusu soruldu ama bir kadın evet dedi. Ağzını buruşturdu gözlerini de kısarak. Hadi ama diyordu lütfen bana bir kez daha sesini bağışla…

Çalıntı sınırları içinde heyecanlı merakıyla akşam yemeğini tatlandırmıştı. Konuşuyordu şu an içini kıpırdatan ses. Yüzünü görebilme fırsatı varken cesaret edip bakamıyor gözünün önüne dökülen ile gördüklerinin farklı olmasının hayal kırıklığını yaşamak istemiyordu. Gözünde dünyanın en hoş, en zarif, en nazik beylerinden biri vardı ve değişmesini istemiyordu. Konuşmada ki tüm cümlelere yoğunlaşmış “s” lerin belirgin çıktığını fark etmişti.  Ses son derece tok ve tane tane çıkan kelimelerle şuh derecesinde heyecan yaratıyordu. Şarap son yudumla bardaktan kokusu dışında silinirken tüm bu heyecanın son üç dört dakikalık zamanı geçmemiş olması ilginç geldi. Kafasında ki hayal için bakmama kararını sabitlemiş olduğundan kızı ve kocasının yanına giderek tamamlamaya karar verdi. Masaların arasından çıkış kapısından az sonra havuz başında başlayacak neşeli dans için yer tutan ailesinin yanına gitmeye karar verirken aklına bir şey geldi.  Durdu ve hiç tanımadığı birinin kulağına “çok tatlısın” dedi. Hayatlarımızdan geçelim dedi içinden ve sevdiklerine yürümeye devam etti.

“Dedi Geçti” için 5 cevap

 1. dağınık o"da dedi ki:

  Yine çok güzel anlatım
  Her zaman gelmez böyle şeyler insanalrın başına
  kim derki hiç tanımadığı birine =)
  yüreğine sağlık kalemin hiç susmasın ..

 2. yasemin dedi ki:

  Kaç kez dedim ve geçtim kimbilir.. iyiki de geçmişim. Herşeye birden sahip olamayız, sahip olduklarım için yine der ve geçerim..

 3. üryan dedi ki:

  “Hayatlarımızdan geçmek”
  Geçip gitmek..
  sanırım şiddetle arzuladığım tek şey bu..

 4. Hakan dedi ki:

  yine güzel bir makale.. yorum yazmakta zorlanıyorum. çok anlamlı.

 5. Tüy Kalem dedi ki:

  Yasemin en güzeli “an”lara sahip çıkmak belki de… üstelik bu fırsatı değerlendirme cesareti gösterebilmek de harika… Bu anlamda süpersin derim :))

  Üryan hayatta bahsedilen duygunun varlığı çok önemli bence de ve dilediğinin olmasını dilerim : ) Hakan ve dağınık oda esirgemeden burada olduğunuz için iyi ki varsınız ne diyeyim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir