Friday, September 30th, 2022

Deccal’in Hatırı – Sezgin Kaymaz

Şu gördüğünüz kitap yıllarca beni oku diye bekleyip durdu. Kitap kapağıyla birlikte ismine bakınca hayal dünyam devreye giriyor yazarın daha ne yazdığını bilmeden kendimce tekrar yazıyordum.  Ruhlar aleminden günümüze oradan da başka diyarlara gidip gidip geliyor kitabı bir türlü elime alamıyordum. Çok uzun süre sonra Storytel’de de denk gelince birazcık dinleyeyim ne kaybederim ki düşüncesiyle başlayıp neredeyse bir tam günde bitirdiğim ve keşke daha önce okusaydım diye hayıflandığım kitaptır kendisi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kimin kimi nasıl sevdiğine takılmayanlardansanız bu kitabı oldukça seveceksinizdir. Sezgin Kaymaz sevdiğim okuyucusunu hemen hemen her kitabıyla yakalayabilen ender yazarlardan.  Dolayısıyla bu kitap içinde süper bir akıcılık müthiş bir kurgu ve ağızları yer yer fazlasıyla bozuk olsa da acayip tiplemelerle dolu.

Deccal’in Hatırı bir üçlemenin ilk kitabı. Ete kemiğe büründürülmüş her biri birbirinden farklı bir sürü karakter var. Birini sevmeseniz bir diğerinden yakalanabilirsiniz.  Aşkı aşkın cinsiyeti olmaz düşüncesiyle anlatmış. Bayram ve Veysel’imiz var mesela. Aşklarını diledikleri gibi şekillendirmiş yazarımız.  Mafya babamız, malına mülküne çökülmüş Teoman’ımız, İrfan’ımız Celal’imiz Ah ulan Veysel’imiz ve şu an aklıma gelmeyen birçok karakterle bakın biraderler havasında oldukça keyifli ama arada da açtıkları ağızlarını sürekli bel altı çalıştıran koca bir ekiple masa sohbetinde hepsi yanımdaymış da hayatlarını olduğu gibi bana anlatıyormuş tadında okudum.   Bu kurgunun sonu nereye varır şimdilik bilmiyorum ama seriyi tamamlama isteğiyle dolu olduğumu söyleyebilirim.  Ayrıca bu kitapta insana dokunan bir sürü güzel cümleler bulunuyordu ve ben keyifle okudum.

Şimdilik ben de bu kadar.  : )

Kitaptan alıntı “Herkesin olan bir şey senin de olabilir miydi? Olurdu; herkesin olduğu kadar. Kimseye ait olmayan bir şey sana ait olabilir miydi peki? Olabilirdi; kimseye ait olmadığı kadar. Öyleyse sahip olmakla, tadına bakmakla alakalı bir şey değildi sahiden de; başka bir şeydi aşk…”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir