Friday, December 14th, 2018

Dağın Sesi – Yasunari Kavabata

sesiKitabın isminden midir nedir mistik izlenimler edinmişim. Açıkçası kafamda kitap ne anlatıyordur düşüncesi yoktu ama yine bir Japon edebiyatı, yine ikinci dünya savaşı sonrası, yine yalnızlık, yine ölüm hafifliği, yine doğrudan söyleme yerine ima etme buldum. Genel anlamda Japon edebiyatına yeni yeni yöneldiğimden farklı çizgiler umudu taşıyorum.  Fakat doğrudan aynı konular olmasa da aynı temaların işlenmiş olduğu kitaplarla tanıştığımı düşünüyorum. Belki de dile çevrilen kitapların seçimleriyle alakalı olabilir ya da benim seçimlerimle…

Kitabın konusuna gelirsek  bir aile içindesiniz. İçinde her duygu ve birazda huzur temsilcileri çiçekler var. Kalabalıklar arasında yalnız, çokluk ile hiçlik arasında bir noktada hikâyemiz.  Yaşlanmakta olan başkahramanımız Şingo ve Şingo’nun değişim sürecinde kendi ile olan gelgitlerini ve gelini Kikuko’nun onun dünyasındaki yerini buluyorsunuz. Geceleri uzaklardan dağın ardından gelen sesleri kendi ölümüyle bağdaştıran ve çeşitli hayal kırıklıklarında kime sığınacağına bir türlü karar veremeyen Şingo’nun hikâyesi sizi hislendirmiyor, şaşırtmıyor ama okunup yerini bir sonrakine bırakıyor.

Japon edebiyatı hakkında merakım biraz örselenmiş olsa da yenilerini denemeye devam etmek istiyorum.  Genel konuları içerisinde savaş sonrası sendrom, ölüm temaları sanırım bu kültürün üzerinde ısrarla durduğu konulardan. Ayrıca yazarımızın intihar eden Japon yazarlar lisesinde adını olmasına şaşırmış değilim.  Sebebini bilmek mümkün değil ama bence adamlar ölmeyi gerçekten çok istiyorlar ve seviyorlar. Bir çeşit ısrarla kullanmak istedikleri imza gibi bişey. Ölüm yaşı ile kitabın basım yılı arasında çok fark olmasına rağmen kendisini mi anlatmıştır merakım oldu. Kitap üzerinde düşündüğüm, çok iyiydi diyeceğim kitaplardan değil maalesef. Okunmaz değil ama öncelikli kitaplardan da değil bence. Neyse karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir