Tuesday, January 18th, 2022

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Şubat 13, 2010 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Söze başlama aşamasında düşündüğüm, tek kelime ile “mükemmel” anlatılmış cümlemle neden bu kadar övüldüğünü çok iyi bildiğim kitaplardan oldu. Bir gece de okuduğum ender kitaplardan.

Bir dönem herkesin elinde olduğundan bende ters etki yapan,  bir nevi popülerizm gibi algıladığımdan uzak durduğum bir kitaptı. Nicedir beni beklediği halde içimden gelmediği için iki yıl bir köşede bekledi desem abartmış olmam. Ama sonunda bir şey oldu ve soluksuz okudum.

Olaylar Simgebilimi Profesörü Robert Langdon’ın ve asil kan soyundan geldiğini sonradan öğrendiğimiz Sophie dönemecinde geçer.  Aslında her şey Paris’te bulunan Laovre müzesinde müdürlük yapan Sauniere’nin öldürülmesi ve kahramanlarımızın kendilerine şifre bırakmasıyla başlamış olur. Yine kitapta bulduğunuz başarılı tarihçi Teobing ile olaylar daha şaşırtıcı hal alarak kitaba bağlanmanıza yardımcı olur.

Da Vinci Şifresi tüm dünyada kırk dört dile çevrilmiş ve yetmiş milyondan fazla satmış özelliğiyle kırılması zor başarılardan birini elde etmiştir. Felsefe Ağırlıklı mistik havası ve sırlarla dolu olduğunu öğrenmiş olduğumuz Da Vinci eserlerinin kitap içinde ki bulmacaların cevapları olması, Hz İsa’nın tarihine yolculuk yapmamız ve anlatılanlar düşünüldüğünde on üzerinden on almayı gerçekten hak eden başarılı bir eser.  Dan Brown hakkında diğer kitaplarını okuduğum da edindiğim fikir daha netlik kazanmış olacak ama gerçekten bilerek yazıyor. Çok başarılı buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir