Saturday, May 28th, 2022

Collateral Murder Siyah Beyaz Gerçek

Nisan 7, 2010 by  
Filed under Şah-Mat

Yorgun bir gün, soğumuş bir hava ve sıcacık bir akşam yemeği sırasında tesadüfen gördüğüm alt yazı ile dikkat ettiğim içimi parça parça eden insanlık görüntüsü.

Bir Amerikan helikopterinin, gazeteci ve muhabirleri katledip akabinde insanlık ölmedi itirazıyla yanına yaklaşan ve içinde de iki küçük çocuğun bulunduğu minibüsü de katletmelerini gösteren siyah beyaz görüntü. Hangi kanalın bahsettiğini hatırlamıyorum ama yaklaşık 20 dakikalık kayıtları internet üzerinden izledim.

Videoyu izlemek için arama yaptığım da olayın 12 Temmuz 2007 yılında Bağdat’ta bir mahalle arasında gerçekleştiğini okuyorsunuz. Olayla ilgili bilgileri buradan okudum. Yapılan açıklamalar da öldürülen kişilerin ağır tahrikin den bahsediliyor; ellerinde silah olduğu bildirilip vurmak için izin isteniyor. Tabi silah değil kamera olduğunu biliyorsunuz. Katliam ilk bu cümlelerle başlatılmış. Zaten izin gelmese bile canı sıkılan birkaç psikopat bunun kararını almış. İzin gelir gelmez de malum görüntüler çıkıyor. Konu tabi basına taşınmış ve ilk yapılan açıklama orta da bir çatışma olduğu, bu çatışma için takviyeye ihtiyaç duyulduğu ve helikopterin eşlik ettiği yönünde. Yani mecbur kaldıkları lanse edilmiş ama görüntüler her şeyi anlatıyor.

Canını yakan, insanlığımdan utandıran bu görüntüler içime işledi resmen. Kim bilir bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında küçücük bir noktadır. Şahane Amerika, büyük Amerika ve onların birileri tarafından kapalı uyguladıkları stratejileri bir gün bizi de kapak etmese diyebiliyorum. Hiç yaşanmamasını dilerdim. Üzgünüm.

“Collateral Murder Siyah Beyaz Gerçek” için 2 cevap

 1. Haluk dedi ki:

  Selam Serap,

  İnan o görüntüler dünyanın kalanında sende yaptığı etkiyi yapmamıştır. Call of Duty 5 ve 6’da o helikopter sahnesini bizzat yaşayabiliyor, kaçışan insancıkları bödömmmm bödömmmm bödömmm diye havaya uçurup eğlenebiliyorsun. Çok psikopata bağlarsan bombalamayı bırakıp 50 kalibre makineli tüfekle kovalaman da mümkün. Pek uzağa kaçamıyorlar ama… Üç beş kere bu oyunu oynadıktan sonra Reuters muhabirlerini kim takar yaw? oluveriyor…

 2. Vildan dedi ki:

  Bagdat’a amerika “Demokrasi ve Barış ” götürmüştü değilm mi?

  Savaş insanları tamamen vahşileştirip ve paranoyaklaştırıyor.! kendine göre savlar üretip saldırıyı haklı cıkarmaya çalışıyor ..
  Bütün dünya da “izliyor”

  Aslinda Demokrasi goturmenin ardinda koskoca isgal var .. ve hala devam eden bir işgal ..

  Emin olun halk saddamı arar oldu orda !

  Haluk bey in Oyun/gercek karmasi ifadesi aslinda insanlarin ne kadar hissislestirildigini ve artik olağan hale gelmemizi de anlatiyor ..
  Onun icin yolun ortasinda kesilen bicilen vurulan insanlara “Film” gibi bakiyoruz ..

  Seyreden kisi/lere o kurşun / bomba/ balta/ her ne ise .. geldiginde .. AA gercekmis demeye bile firsati olmuyor ne yazık ki !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir