Sunday, January 24th, 2021

Çivisi Çıkmış Dünya – Amin Maalouf

Ekim 14, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Öğrencilik zamanımı anımsatan ikili konuşma içinde buluyorum kendimi Maalouf’la bir araya gelişimizde. Onu karşımda ağır ağır konuşan, tane tane anlatan, ses tonunu farkında olmadan kısan, konuşmaktan hiç sıkılmayan biri olarak hayal ediyorum. Aslında ben seri olamayanları pek sevmem ama Maalouf aktarım konusunda kendi düşüncelerini çok empoze etmeden paylaşabiliyor. Her ne kadar koltuğa uzanıp hayretler içinde okunan olmasa da fikir alışverişi yapmak isteyenler için değişik bir örnekleme.

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi eleştirinin özet geçilmiş hali. Geçmişi ve geleceği her çeşit düşünen insan farkındalığıyla yazmış. Yazarken de hoşgörülü olabilmeli insan, sınırını bilmeli mesajını buluyorsunuz. Doğal afetleri, çağın en çok konuşulan konularından küresel ısınmayı, politikayı, dünyanın ekonomisini, krizini buluyorsunuz. Eskiyi ve yeniyi. Tarihi ve tarih çizgisinin değişim sürecini. Derinlemesine inmek gerekirse Arapları ve Amerika’yı Atatürk’ü buluyorsunuz.

Yazarın 2009 etiketli kitabı onu sıkı takip edenler için sevilesi türden. Ama Amin Maalouf tarih sevmeyenler için kesinlikle sıkıcı olacaktır. Deneme türünde ki kitaplara ilgili olanlara bir örnek olabilir. Keyifli okumalar size.

“Çivisi Çıkmış Dünya – Amin Maalouf” için bir cevap

  1. esra ertugrul dedi ki:

    merhabalar,
    tüm kitaplarını çok severek okuduğum bir yazar. bu kitabını henüz almamıştım.en kısa zaman da okuyacağım. kitaplarında yarattığı ortamlar,kahramanlar süper..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir