Friday, May 27th, 2022

Cin Ali Benim Olsun

Mart 26, 2010 by  
Filed under Şah-Mat

Durup durup geçmişi hatırlama huyunuz tutar bazen. Üç dört yaşlarıma kadar inebiliyorum ben. Annemle paylaştığımda daha büyük olduğum dönemlerimi hatırladığımı söylüyor. En belirgin hatırladıklarımdan biri küçücük bir evimizin olduğuydu. Bir oda bir salon sanırım. Annem ve babam evde sabahlara kadar çalışır, babam el arabasıyla pazarda satardı yaptıkları poğaçaları, börekleri. İşte o zamanlar destek olsun diye halam ikizini bırakıp gelmiş. O zamanda beri de hala değil abladır zaten. Birbirine bağlı bir aile olabilmişler. Şimdi ki şartlar o dönemlerde mümkün değil tabi. Tam olarak herkeste bir yokluk tabiri uygun olur sanırım. Çünkü çocukluk dediğimiz şey ekmeğin, şekerin, tüpün zor bulunduğu dönemlere gelir. En azından benim ki o dönemlerdeydi. Aslında anlatılabilecek uzun uzun konuşabilecek kadar çok şey anımsıyorum ve kocaman bir kadın olmama rağmen o dönemlerde sahip olamadıklarımdan beni üzen, sahip olabilme hayalini ve Cin Ali kitaplarının kokusunu arıyorum.

Okula siyah önlükle giderdik biz. Beyaz yaka zor bulunurdu hepimizde görmezdim en azından. İlk öğretmenimin adını hatırlamıyorum ama soyadı kemikti. Aman Allah’ım ne değişik gelirdi bu soy isim. Sanki dünyam tamamen değişmişti. : ) Bir sürü, bir sürü anlatabileceğim şey olabilir ama Cin Ali kitaplarım olmadığı için çok üzülürdüm. Belki de alamadığımızdan o dönemlerde hiç sesimi çıkartmazdım. Aslında kendim de evlat büyütürken anladım ki zordur evladın istediğini şartlarınızdan temin edememek. Ağır gelmiştir belki de anneyle babaya. Ama hep duyduğum şey vardır olduğu gibi kabullenme. En sevildiğim özelliğimdir bu benim, bundan çok eminim : ) Eksik kalanlar oldu tabi hayatımda oysaki benim olsun, çocuk şımarıklığı beni de bulsun isterdim. İşte şimdi benim olsun dediğim şeylerin başında o kitaplar geliyor. Cin Ali kitapları. Sadece uzaktan baktığım, özenirim de bir çift laf ederim, bilmeden evdekileri üzerim diye dokunmadığım ama sapsarı renkleri ile adam asmaca oyunu en çok sevdiren bu kitapların yeni kokusu ile kullanılmış ve her sayfaya değen parmak kokusu arasında ki bağını çekerdim ben. Şimdi değil o kitapları almayı matbaa fabrikası bile kurabilirim ama nerde onun lezzeti… Çok aradım ben o kitapları, çok soruşturdum ama hiç bulamadım. İzmir’i, Bursa’da ki söylenen yerleri bile aradım ama görmeden ödemelerini yaptığım halde alamadım. : ( Şimdi bana yardımınız dokunur belki. Benim için önemli bu kitaplar. Vardır birilerin bir köşesinde, ya da alabileceğim adresler vardır elinizde. Yardımlarınız önemli. Desteğinizle en azından bir tanesine sahip olabilmeyi umut ediyorum. Fakat eski ilk zamanlarda çıkanlardan olmalı. Benim hala çocuk bir ruhum ve o ruhu besleyen kalbimin aradıkları var.

“Cin Ali Benim Olsun” için 8 cevap

 1. neslihan dedi ki:

  Küçükken benimde olmadı hiç 🙁

 2. Vildan dedi ki:

  Oyyy Cin ali !! Kolay resim yapmayı ogreten, okumayı hizlandiran kucuk guzel kitaplar .. Onlarin tadi hic bir sey de yok 🙂 Resmen kokusunu hissettim .. Baktiniz mi bilmiyorum ama İstanbul – Kadıköyde Sahaflar sokagindaki kitapcilar da, Kadıkoy Postane nin arkasindaki Akmar pasajda bulunabiliyor.Tanidik sahaflara sorabilirim en azindan .:)

 3. Tüy Kalem dedi ki:

  Vildan çok aradım ben ama bulduğumda da vermeyi isteyen kişiler hep vazgeçti : ( İstanbula sık sık gelsem de her bir köşesini çok iyi bilmiyorum. Olur da denk gelirse haber verirsen çok sevinirim.

  Neslihan kaç yıl geçerse geçsin özlüyor değil mi insan : )

 4. Vildan dedi ki:

  Bugun Kadıkoye bakacagim, Bir kac sahaf tanidigim var onlara not birakirim.. Olurda bulursam, muhakkak iletecegim sana söz 😉

 5. Tüy Kalem dedi ki:

  Teşekkür ederim Vİldan. Güzel haberlerini bekliyorum aklında olsun : )

 6. Vildan dedi ki:

  Cin Ali ye çok yaklaştım sanırım :)) .. bugun Kadıkoye gecçebildim .. bir kaç sahafla görüşüp haber bıraktım. Bir yerde daha olumlu haber bekliyorum :)) ..

 7. Tüy Kalem dedi ki:

  Ah Vildancım sana çok teşekkür ederim. Yani bulamasan bile nezaketine çok teşekkür ederim. Artık bende eğer bulunursa ellerimle alabilmek için yanına gelirim : )

 8. Vildan dedi ki:

  Ah ulaşsın banada bir . Ben de merakla haber bekliyorum onlardan..

  Her zaman bekleriz Kadıkoye 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir