Sunday, January 17th, 2021

Cehennem – Dan Brown

Cehennem - Dan BrownSon zamanlarda ne okusam içine dahil olamama bir çeşit aradığını bulamama gibi bir durumum var. Bu durum okuduğum “Cehennem” kitabını da kapsıyor maalesef çünkü bu kitapta da kahramanlarımızdan olayların sıralanışına kadar her şeyin diğer kitaplarla aynı gidiyor.  Her kitabında olduğu gibi mutlaka iyilerimiz ile kötülerimiz var.  Mesela bu sefer Robert yaşasın kötülük deseydi daha çekici bir hikaye olabilirdi.

Bu kitap okuduğum diğer kitaplarından dolayı bildiğim şifreler, semboller, tapınaklar, örgütler, sanat eserleri gibi detaylarla iyiler ile kötülerin savaşını anlatıyor. Kahramanımız Robert aynı, mekanlar ve yanındakiler farklı.

Kısaca olay hakkında devam etmem gerekirse Dr. Sinskey’in Robert Langdon’u Dünya Sağlık Örgütü adına ricası ile başlayıp Konsorsiyum tarafında olan genetik dahisi, transhümanizmin savunucusu Zobris’in intiharıyla devam ediyor. Müşteri gizliliği ilkesine sıkıca bağlı adamımız Amir’in yanlış tarafta olduğunu düşünmesi ile sevgilisi Zobris’in intiharıyla birlikte onun gerçek amellerini öğrenmeye çalışan Sienne’nin Yerebatan Sarayında biten sürecini anlatıyor.

Bu kitap bana sürekli aynı duygusunu verdiği için keyif almadım. Aslında İstanbul’dan bahsedildiği için aldım. Kitap içinde ülkemden parçalar bulmak ayrı lezzet bunu kabul ediyorum ama giriş gelişme sonuç üçlüsünde değişiklik yok. Ayrıca kahramanımızın ilk macerası değil ki bu baştan sona daha önceki maceralarla bağlantısız devam etmesi bana sıkıcı geldi.  Ayrıca profesörümüzle ilk kez tanışıyormuşuz gibi bazı özelliklerinin yenilenmesinden de rahatsız oldum. Sonuçta okuyucu bu karakteri biliyor, olayların sıralanma şeklini iyileri kötüleri bile hemen ilk sayfalarda ayırt edebiliyor çünkü Dan Brown bu sıralamayı bozmak ve sebep sonuç ilişkisindeki düzeninden vazgeçmek istemiyor.

Cehennem kitabı bir önceki kitaplarıyla kıyaslarsam elimde daha uzun süre süründürdüğüm öyle bir gecede okuma sevinci bulamadığım kitap oldu.  Yine de dilinin akıcılığı konusunda hakkını yemek doğru olmaz. Kolayca ve severseniz çabucak okuyabilirsiniz. Ben okudum. Kitap kitaplığımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir