Wednesday, June 3rd, 2020

Canlarından Sundukları Hediyenin Günüdür

Mart 18, 2010 by  
Filed under Şah-Mat

18 Mart!

Takvimlerde kaybedilişlerde dolu kazanılmış zaferin günü olarak işaretlidir. Adı Çanakkale Zaferidir. Bu gün neredeyse her iki evden birinde verilen şehitlerin, eşlerini kaybeden kadınların, saçlarına kına yakılacak evlatların tükenmesinin listelendiği gündür. Üzerinden 95 yıl kadar zaman geçmesine rağmen birlik ve beraberliğin yıkılmaz gücünün en güzel örneklerinden olması dışında anlatılanlarla büyülü bir kazanmışlığın adıdır aynı zamanda. Etkilenmemek, geri dönmeme yeminlerine hayran kalmamak mümkün değildir. Atamın önderliğinde vatan candan ötedir diyen analarının biricik yavruları, kadınlarımızın erkeklerini şanlı şerefli kaybettikleri, bizim geldikleri gibi giderler sözünü tutan canlarımızı andığımız günümüzdür. Milli beraberlik içinde bugünüme aydınlık olan, kanını dökerek ben ve benim gibi nice insanların huzurla yaşamasına temel olan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Tüy Kalem

“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilinmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”

“Şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyun. Bizim için Mehmet’ler ile Jonny’ler arasında fark yoktur.”

“Oğullarını uzak ülkelerden buraya gönderen anneler siz de gözyaşlarınızı silin. Oğullarınız şimdi bizim bağrımızda huzur içinde yatıyor. Canlarını bu ülkede kaybederek, onlar artık bizim de evlatlarımız olmuştur.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir