Wednesday, June 19th, 2019

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

bülbülü öldürmekve bu da biter…

Kitap filmini izlediğim için okumak konusunda ötelediklerim arasında olmasına rağmen sonunda okudum. Her daim söylediklerimi burada yenileyecek olsam da belirtmeliyim ki okumak ile izlemek her daim çok farklı ve okumak izlemenin her zaman önünde olacak. Kendimi eleştirmem gerekirse daha önce okumalıymışım…

Scoud ve Jem annelerini çok küçük yaşta kaybetmiş ve kasaba da avukatlık yapan babaları Atticus ile1930’lı yıllarının Maycomb kasabasında kasaba halkından da renkli kişilerle birlikte fakat siyahlar ve beyazlar olarak ikiye ayrılmış olarak yaşarlar. Hikaye Scoud ağzından ve onun bakıp görebildiği dünyadan anlatılır. Scoud çocuksu ve naif yanı bir yana abisi, babası ve yakın arkadaşı Dill ile birlikte hayata hazırlanırken erkeksi kız çocuğu olmuş zaman zaman toplumun beklentilerine uyum sağlasa da pantolonlu kız olarak kalmayı daha çok sevmiş karakterimizdir. Jem’in ergenlik dönemine denk gelen bu hikaye de Jem hem yaşı hem de olaylara Scoud’dan farklı bakabildiği için daha agresif olsa da babasının izinden gitmeyi seven genç adam olarak buluyoruz. Atticus o bambaşka ve en harika karakter… Kimsenin cesaret edemediği hamleleri atmış ve çocuklarını bu uğurda cesaretlendirmiş kimsenin ne düşüneceği hiç umursamadığı gibi ırkçılık konusunda işlenmiş en güzel kitaplardan birinin okuyan herkes tarafından çok sevilen karakterlerinden biri olmuş.

İlk cümlemde genel olarak ne düşündüğümü anlatmış olsam da bu roman birçoğumuzun kitaplığında boşuna yer doldurmuyor. Ayrıca yazarın romanı yazdığı yıllar düşünülürse gerçekten başarılı. Keşke yazarımız bir şekilde yazarlık hayatına devam edebilseymiş. Belki de Bülbülü Öldürmek gibi niceleri hep çok severek okuduklarımız arasında olabilirdi.

Kitap kitaplığımda.

Keyifle okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir