Thursday, July 18th, 2019

Bu İşte Bir Yalnızlık Var – Tuna Kiremitçi

Zamanında konuşulmuş ve artık yeni alıcılarını, meraklılarını bulmak için bekleyenler listesine çoktan girmiş kitaplardan. Popülerliği yüzünden, anlatıla anlatıla bitirilememiş olması ( ki artık bu bildiğiniz bir huyum) bu kitaba olan ilgimi azaltmış, ara ara gözümü çarparak beni rahatsız etmesini sürdürüyordu ki sonunda okundu.

Kitap, içinde yaşanmışlıklara her şeye rağmen bağlı kalındığı halde kendi bildiklerine sarılmaya çalışmanın öyküsünü anlatıyor. Bir adamın yalnızlaşmasını, yalnızlığını içinde ki yalnızın kendisine sığınışıyla arayışlarını ve yanlışlıklara rağmen duyguların nasıl ortaya çıkışını anlatıyor. Bazen detaylarla sıkıyor, bazen havada kalan şeyler olduğu hissini veriyor ama mutlu bitsin ki mutlu olalım beklentisine cevap vermediği için paniğe kapılmıyorsunuz. Dili akıcı, sade hatta çoğu zaman düşündüren (ki bu kahramanlarımız oluyor yoksa özel bir mesaj yok)  yanıyla peş peşe gelen cümleleri uygun buluyorsunuz; ama okuma alışkanlığını beklentilerle devam ettiğiniz an da sizi pek mutlu etmeye biliyor. Bunu sadece bu kitap için değil bir başucu kitabı daha arayan benim gibileri eleştirmek için söylüyorum. Ya da beklentilerimizi büyütenler için de olabilir :  )

Bazen ufacık bir nokta arayanlar ve her şeye rağmen duyguları anlatmak gerektiğine inananlar için belki farklı bakış açısı oluşturabilir. Kitap okunacaklar arasında tutunabilir; bende artık okunmuşlar arasında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir