Friday, February 3rd, 2023

Bir Dinozorun Anıları – Mine Urgan

Kasım 16, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yerli Kitaplar

Bir insan ne ister sorusunun geniş anlatımıdır bu kitap.  Başkalarının hayatlarındaki ince sırları öğrenme isteğinden çok daha fazlasını sunar okuyucularına.  Arada ona özenip gıpta da edersiniz.  Hayat programlanmalı, kontrol altında tutulmalı inancına ters de düşer kitapta anlatılanlar. Anlık mutluluklar hiç mi olmamalı? Yok mudur? İtirazına, evet; anlık mutlulukları da değerlendirebilmeli insan mesajı verir.

Aslında çok yakın tarihlerde okumadım. Ölümünün hemen ardından okudum. 2001 yılının başlarında.  İçinde adı geçen isimlerin büyüklüğü de kitaba karşı daha kibar daha anlayışlı olmanızı sağlıyor. Atatürk oluyor içinde,  Sait Faik Abasıyanık,  Yahya Kemal, Ahmet Haşim ve başarılı birçok edebiyatçı.

Kitapla ilgili internet üzerinden çeşitli bilgilendirme yazıları bulursunuz ama bu kitapta en çok etkilendiğiniz şey Cumhuriyet tarihine eşlik etmiş başarılı, aydın bir kadınla buluşuyor olmanız olması. Hele hele anılarının geçtiği isimler bırakın o dönemleri, günümüzde bile son derece saygı duyulan aydın modern isimler.  O yılların onca zorluğuna rağmen eğitimini almış ve başka dilleri de konuşmayı öğrenebilmiş bir yazarın anıları. Kendisiyle tatlı tatlı eğlenebilen, hayatın sonsuz enerjisine çok fazla başarıyı sığdırabilmiş Urgan’ın bu kitabını okuyun. Farklı bakabileceksiniz…

“Bir Dinozorun Anıları – Mine Urgan” için bir cevap

  1. mehbup dedi ki:

    Çok oldu ben okuyalı, oğluma verdim o okuyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir