Saturday, April 21st, 2018

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini (Halid Hüseyin)

Ağustos 26, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

Yazarın toplamda iki kitabı vardır ve ilki kadar başarılı olamasa da Bin Muhteşem Güneş kendince ses getirmiş kitaplardandır. Yazarın Afkanlı olması onun olayları seçme ve anlatış biçimini çok iyi bildikleri ve yaşadıklarını anlatabilme yeteneğini geliştiriyor sanki. Derinlerinde yaşadıklarını acılarının dışa vurumunu buluyorsunuz. Karakterler ve işleyiş farklı olsada özünde vermeye verdiği mesaj aynıdır. Şimdilerde Abd vatandaşlığına hak kazanıp doktor olarak hizmet etse de kalemin aktardıklarıyla buluşmaya devam edeceğiz düşüncesindeyim.

Bin Muhteşem Güneş adlı kitapta savaşı ve şiddeti daha çok buluyorsunuz. Küçük bir kulubede babasının utandığı evlat olarak doğan Meryem’le başlar hikaye . Bugün ve yarın için umutsuzluğu daha çok buluyorsunuz, sonra kadın dayanışmasını, yerine geleni sevebilmeyi ve gidenin gitmiş olduğuna alışabilmeyi. Babası varken yok olan Meryem’in başka bir çocuğu babasız bırakışını içiniz burkularak okuyorsunuz. Gerekçeleri farklı olsa bile annesinin ölümü ile kendisinin ölümü arasında ki benzerlik. Unutulmayan ilk aşk. Acaba diyenler için şunu diyebilirim ki okurken keyif alabilirsiniz.

“Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini (Halid Hüseyin)” için bir cevap

  1. Vildan dedi ki:

    Yenilerde okuyabildigim bu kitapdan epey etkilendim … afgan tarihini arka planda hatta hatta bazen konunun tam icinde buluyorsunuz .. 1950-60 lardan baslayip gunumuz tarihe kadar anlatıyor …safha safha ..Kadınların yaşadıkları ise .. hala gunumuz dunyasında daha da acı şekilde devam ediyor olması daha da acı verici …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir