Friday, February 15th, 2019

Annem ve Hayatın Anlamı – Irvin D. Yalom

Anlatım, hastalarının zihinsel süreçlerini ve bağlantılarını ortaya çıkarma çabası olsa da zihinsel süreçlerinizin bilinçdışı ortaya çıkartıyor olmasından psikanaliz türünde ki kitapları iki kat sevmeye başladım.  Çöp olmuş, işe yaramayan özgürlükçü düşmanlarınızı dürüstçe ortaya çıkartmaya yaradığından da varsa iyileştirme ihtiyacı kendinizi düzeltiyorsunuz.  Her şey kişinin içinde biter sözü aslında sağlama oluyor geneline baktığınızda.

Kitap birbirinden farklı altı anlatımla ifade edilmiş ama ince bağlantılarıyla birbirinden kopuk olmadığını anladığınız türden.   İlk hikaye “kendi kendini tedavi edebilir insan” örneğidir.  Hatırladığı ama iyi hatırlamadığı üvey annesiyle yüzleşmesini anlatıyor. Sonrasında kanser olmasına rağmen pozitifliğinden ödün vermeyen ve çevresine gerekli enerjisini sunmaya devam eden Paula’yı tanıyoruz.  Üçüncü bölümde çeşitli sebeplerden ötürü yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı olmuş kişileri dördüncü bölümde yine ölümü sondan iki hikayede terapi sırasında kaydedilen konuşmaları ve bunları hastalar ile paylaşmasını sonunda da kazanılan özgüveni buluyorsunuz.

Psikoterapi öyküleri ile dışarıdan birinin dahil olabileceği dili süper ifade edebilen Yalom geniş bakış açısı ile farklı kültürden olsanız bile sizi düşündürebiliyor. Yazı dili konuşma dilinden daha zor olduğundan bunu hakkıyla verebilen ender isimlerden.  Ben okurken kendimi farklı noktalarda onunla birlikte değişmiş buluyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir