Sunday, December 16th, 2018

Alıklar Birliği – John Kennedy Toole

“Sevgili  Okur

Büyük bir yazar okurun dostu ve velinimetidir.”

Nicedir içinde birebir mesaj olmadan okuyabildiğim tek kitap. Çok bağlandığımı ve gerçekten gülümseyerek okuyabildiğimi rahatlıkla söylerim.  Yazarın kaleme aldığı yılları düşündüğüm de muhteşem zekâsının sadece bir kitapla sınırlı kalmış olması gerçekten çok üzücü.

Kitabımızın başkahramanı huysuzluğu ve her şeye karşı olmasıyla tanışacağınız, fiziksel özellikleri ve yaptıklarıyla her kesin hemen sarılmayacağı tiplerden Ignatius Reilly’dir. Safça ve oğluna sabırla yaklaşan annesi, annesinin uzaktan hayranı, polis memuru, bar sahibi, Levy pantolonların sahibi ve oldukça tuhaf eşi gibi zengin karakterlerle kitap desteklenir. Başkahramanımız İgnatius olsa bile yardımcı karakterler o kadar başarılı anlatılmış ki gerçekten her biri aynı önemlilikte okur ve farkında olmadan her birini farklı özelliklerinden dolayı diğerinden ayrı tutmadığınızı fark edersiniz.  Kitaba ilk tutunmam Ignatius’un Levy pantolonlarında çalıştığı zaman yazdığı ilk muhteşem mektupla oldu ve dönüp bir kere daha okudum. Sonrasın da Ignatius’un bazen mektup bazen de sadece iç dökmek için yazdıklarını ayrı bir özenle okudum.  Yazar yaşasaymış kitap devam ettirilebilirmiş. Okuyanların  benimle aynı fikri edinmişleri düşüncesindeyim.

Kitap geçmişi günümüze getirmiş gibi değil de daha çok günümüzü yaşıyormuş hissi veriyor.  Çok başarılı. Kitap kitaplığımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir