Saturday, April 20th, 2019

Aldatmak – Ahmet Altan

Kasım 4, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yerli Kitaplar

Piyasaya ilk çıktığı günlerde o kanaldan o kanala haber olan, eleştirile eleştirile bitirilemeyen bu kitap,  aile içyapısını bozacak, huzur kaçıracak, aman sakın okumayın dedirtecek türden değil.  Sıradan, şu günlerde her gün okuduğumuz haberlerin uzun soluklusu sadece. Kitabı bu kadar ilginç kılan bir kadının aldatma hikâyesi olmasıdır belki.

Olaylar zengin bir çevrede başarılı kişiler arasında geçer. Bir bankada kariyer yapmış Aydan, doktor kocası Haluk ve Mimar Cem arasında. Küçücük bir proje ile başlar Aydan ve Cem’in tanışmaları. Monotonluktan çok sıkılmış Aydan için hal ve hareketlerinde rahat olan ve işinde başarılı olmuş bekar erkek fikri heyecan verici olmaya başlar. Kocasının siyah beyaz film tutkunu olması, paylaştıklarının sıradanlaşması boşluğunda hızla Cem’e doğru gider Aydan. Sonuçta doğru olmayan ve Aydan’ı git gide daha çok etkileyen aldatma süreci, vicdan azabının ağırlığı ve Cem’e ilgisi arasında kalıp kendini meşgul etme çabasına girer. Sonuçta bir gün daha çok heyecan yaşamak için aklının karışıklığından komşusundan bir kül tablasını çalar. O çalma duygusu o kadar heyecan yaratır ki ihtiyacı olmadığı halde küçük, minik, önemsiz şeyleri çalmaya başlar. Bu arada Cem kendisinden uzaklaşmış Aydan’a da bunu hissetmiştir. Kendisini sevmediğini, ufak, sıradan bir macera olarak gördüğünü bilen Aydan içindeki boşluğu çalma dürtüsüyle bastırmaya çalışır. Sonunda komşusu tarafından yakalanıp şikâyetçi olana kadar devam eder. Tüm kariyerini ve iyi bir eş olma özelliğini bir anda yitirir. Yalnız, mutsuz ve çaresiz bulur kendisini ve eşine anlatır tüm olanları. Çok kırılır Haluk, affetmesi mümkün olmadığını söyler ama af edebilir yüreği. Başka bir şehre taşınırlar.

Altan’ın okuduğum başka kitapları da oldu. Diğerlerinde paylaşımlarım olacak ama ben pek akıcı şaşırtıcı bir yazar olarak niteleyemiyorum kendisini. Okurken bilgilendiren yanını bulamıyorum.  Okuyucu sahiplenici bir yan yok sanki. Onu sıkı takip edenler için görüş çok farklı olabilir. Ancak birçok eserini okumakla netleşecektir ama hala okumamış olanlar için birkaç saatte okunup bitirilebilecek bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir