Wednesday, June 3rd, 2020

Ağaçkakan- Tom Robbins

Aralık 10, 2009 by  
Filed under Kütüphanem, Yabancı Kitaplar

İnsan yüzlerini bilmese de çok iyi tanıdığı birinin, karşınızda konuştuğu hissini verebilen ve kesinlikle tepkilerini zekâsıyla iğnelemeler yaparak yazanlardan biridir Robbins. Bu geç tanışmışlık bende hatırı satılır bir yer açmayı bildi. Sevdim bu şımarığı. Fakat bu seviş yazarın  anlattıklarından daha çok çizdiği profille alakalıdır.

Bernand Mickey Wrongle namı diğer Ağaçkakan ve Prenses Leight Cheri’nin neotemi (geç kalmak) üzerine kurulu yaşantılarıdır. Pazar, hastaneye sevgilinin gelmediği gün, kibrit cebinde her zaman yanmayı bekleyen küçük alev olarak hayat bulur yaşantılarında. Biri doğuştan, diğeri kanun kaçağı olma gerekçisi ile sonradan soylu. Kızıl olmalarının doğal beceri olduğuna inanan bu iki tip bir Hawaii uçuşunda denk gelirler. “Aşkı kalıcı kılmayı kim biliyor?” diyerek mahremiyetlerine kabul ettikleri yaşantılarıdır kitapta anlatılan.

Okuduğum ne kadar kitap varsa, aykırılığıyla kafa tutan karakterlerin hepsi aşırı zeki olarak anlatılmış bulurum. İnsanı üzerine çeken karakterler savaşında beyin ile ağız mesafesini, ağzına geleni istediği gibi söyleme seçeneğini işaretlettirip destekler hale getirme işi sevilen türden sanırım. Çünkü Ağaçkakan’dan çok Leight Cheri’nin kullandığı bu yol destek görüyor. Küfür de hayatın bir parçası, yerinde olunca kadına da yakışıyor.

Kitap okunurken sıkmıyor ve masallarda ballandıra ballandıra anlatılan altın top nerede diye sorarak sizi düşündürüyor. Ayrıca Robins çizgisini pekiştiriyor. Kitap kitaplığımda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir