Thursday, December 13th, 2018

ACİLİM ÇEKİLİN

Ağustos 14, 2009 by  
Filed under Şah-Mat

Hayatta olmayacak şey yok. Hele sağlık olunca nereden ne geleceğini tahmin etmek imkansız. Bir sabah oğlumu kucağıma alma isteğimi belimi inciterek,sonrasında yanlış tedavi ile konuyu derinleştirerek ödemiş bulunuyorum. Daha sonra bu süreci sizinle detaylıca paylaşırım.

Bu gün anlatmaya çalıştığım şey bir ambulansın hikayesidir.

İşten eve dönüş yolunda bir ay sonra taşınmayı planladığımız evimize uğramaya karar verdik ve yolumuzu o yöne doğru yönelttik. Algılamasın da herhangi bir anormallik olmayan tüm vatandaşlarımın hatta ünlü ağzıyla halktan olan benim gibilerin yaptığı gibi kırmızı ışıkta durduk. O sırada arkamdan gelen bir ambulans seçtim. Çok yakın mesafe de değildi. Siren çalmıyordu ve ben yavaş mı geliyor yoksa hızlı mı algılayamadım. Yani yol istemek için önde ki aracı uyarmalı mıyım bekleyeyim mi düşüncesindeyken ambulansın yavaş geldiğini gördüm. Bu arada sabırsızlar için kırmızı ışıkta ne kadar bekleyeceğim çekilin ben giderim düşüncesine cevap olsun diye konan geri sayım 11 saniyelere kadar düşmüştü. Ben kırmızı ışıkta bekleme süresinin bitmesini beklerken ambulans siren çalmaya başladı. Tabi şeritlerin açılması vs vs derken bende dahil bir çoğumuz aynı anda hareket etmeye başladık ve bir şekilde trafik akmaya başladı. Bulunduğumuz kavşak biraz tehlikeli olup olası problemleri önleme amacıyla (Ben öyle düşünüyorum. Yoksa her yüzmetre de bir neden trafik lambası konulsun ki.) sık sık ışıklandırılmıştır. Bizi geçince ambulans yine yavaşladı. Bir müddet takip etmeye karar verdim ve arkasından gittim. Bizim bu çok akıllı arkadaşımız ışıklara gelince siren çalıyor sonrasında tın tın gidiyor.

Bu hareket nedense çok dokundu bana ve olayı anlatabileceğimiz yada bu tür bir durumda herhangi birine nasıl ulaşacağımızı bilmediğimin farkına vardım. Polise gidip söylesem ne yapacak ceza mı yazacak derken yaşadığım şehirde ki hastanelerden birini aradım. Dedim ki xx xx 927 plakalı ambulans doğru olmadığını düşündüğüm bir hareket yapıyor ve ben onun nereye bağlı olduğunu hangi hastaneye bağlı olduğunu öğrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz dedim. Tabi dedi ve telefonu kapattık. Açıkcası geri dönenin olacağını hiç sanmıyordum ki beş dakika bile geçmeden hastaneden geri döndüler.

112 acil servisi aradım. Aynı durumu ona da anlattım ve dedim ki

Bir O ambulans görevi dışındayken trafik kurallarına uymama hakkına mı sahip?

İki Ambulanslar dışında binek arabalarda da hastalar, hamile kadınlar, küçük çocuklar taşınmıyor mu?

Üç Ambulansa yol vericem telaşı içerisinde olası kazanın sebebi kim olacak?

Dört hepsinden önemlisi o hastanesine geç gittiği ve geç bilgilendirildiği için şu an ona ihtiyacı olan biri varsa ve geç kalınmışlığa bağlı kayıp oluşursa bunun bedelini kim ödeyecek sorumlu kim olacak dedim?

Dinlediler çokta ilgilendiler gerçekten. Telefonda ki sesin insanı önemseyen bir yanı olduğunu hissediyorsunuz. Gerçekten elimden geleni yapacağım şu an sizi bir çok nokta dinliyor çok haklısınız dedi. Ben yine konunun o şekilde kalacağını düşünüyordum ki tüm bu konuşmaların bitmesinden beş dakika sonra 112 Acil servisinden telefon numarama döndüler. Plakası verilen ambulansın hangi hastaneye bağlı olduğunu ve bir sonra ki için yapılanlar hakkında bilgi verdiler ve teşekkür ettiler. Hoşuma gitti. Gerçekten bir şeyler değişir değişmez bilemem ama ben gören ama susan lnsanlardan değilim. Belki birilerinin onu gördüğü gerçeği ile babasının arabasını kullanmadığını ve insanlık duygularını kaybetmemesi gerektiğini anımsar

“ACİLİM ÇEKİLİN” için 3 cevap

 1. Melike dedi ki:

  Ya icim ürperdi bende buna benzer çok fazla olay yaşadım. İnsan hayatını hiçe sayıyorlar malesef. Büyük geçmiş olsun sizede efendim. Rahatsızlığınız da da Allah yardımcınız olsun.

 2. Suleyman dedi ki:

  Böyle akıllı ambulans şöförleride var demekki. genelleme yapmaktan ziyade bunların daha eğitimi kuvvetli insanlardan seçilmiş olması gerekli. Çünkü hem taşıdıkları hastaların hemde trafikteki iyi niyetli insanların hayatlarını riske atıyorlar. Bu arada Websiteniz çok güzel olmuş başarılar.

 3. neslihan dedi ki:

  ilk başta geçmiş olsun diyorum.

  Ambulans konusunda o kadar güzel bir davranış yapmışsınki tebrik ediyorum canım.
  Ambulanslar maalesef bu zamanlarda kendi amaçları doğrutusunda kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir