Friday, May 27th, 2022

1Q84 – Haruki Murakami

Haruki MurakamiSanırım bu sefer uzun uzun yazacağım çünkü aklımda bir çok soru, hayal kırıklığı, yok artık tepkisi,  meme tasviri sıkılması, Little People  ve Pupa Hava karmaşası, sık yinelenen detaylar yüzünden “tamam anladık” öfkelenmesi ve her şeye rağmen “lütfen, lütfen bu işin sonu mükemmel olsun” beklentisiyle okunup bitmiş bir kitap var. Haliyle anlatacak çok da şey var.

Kitap öne çıkan iki karakterle dikkat çekiyor aslında. Tengo ve Aomame .  İkisi de birbirinden oldukça farklı özelliklere sahipler. Ortak tek noktaları 10 yaşında bir an, kısa bir an için el ele tutuşup birbirlerinin sıcaklığını hissetmiş olmaları. Sonrası yıllar geçmiş olmasına rağmen birbirlerini unutmadıklarını öğrenmemizle devam ediyor. Dürüstçe söylemem gerekirse kurgunun Tengo ve Aomame üzerinden değil Fukueari ve Lider üzerinden devam etmesini bekliyordum.  Çünkü bu bana gerçekten farklı bir kurgunun tadını verecek hatta güzel anılarla sık hatırlamama sebep olabilecekti.  Mümkün olmadı.

 

 

Tango mütevazi bir hayatın parçası, sessiz sakin kendi halinde yaşayan, arada kendinden büyük kadın arkadaşıyla cinsel birliktelik kuran, kimseye aşık olmamış matematik öğretmenimiz.

Aomame cesur, özel tekniği olan ve kadına şiddet gösteren erkeklere tahammül gösteremeyen kadınımız.

Olay kısaca ( aslında okumak isteyenlere haksızlık etmek istemiyorum ve isterseniz buradan sonrasına devam etmeyebilirsiniz) Aomame’nin sıkışık trafikte taksi şoförünün O’na başka bir seçenekten bahsetmesi üzerine başka bir dünyaya adım atmasıyla başlar. Tengo ise sempatik tasvirleri ile yazarımızın sevdirdiği Fukueari’nin yazdığı ama kendisinin hikayeye bağlı kalarak yeniden yazdığı kitap sayesinde Aomame ile aynı dünyaya adım atmasıyla devam ediyor. Tam buralarda hızlı ve değişik gelişme detayları orada burada otururken, yürürken, uyumadan önce üç beş sayfa okuyayım gayretini bile sıkıntıya sokan bu kitabı daha çok okuma isteği duymanıza sebep oluyor ve hemen ardından da hayal kırıklığı. Oysa Madam ve Tamaru ile Aomame sebep sonuç ilişkisini çok beğenmiştim.  Lider ve Fukueari arasında ki bağları okuyunca “bu işten nasıl bir sonuç çıkar acaba” merakım iyice arttı.  Ama bazı detayları anladığımda sıkılmaya başladım. Uşikava’nın bile ağzından bir çok detay okuyup öğrenmiş olmamıza rağmen Fukueari neden geri planda kaldı anlayamadım.  En iyisi buradan sonrasını madde madde devam edeyim.

İlk Aklıma Gelenler

1-      Tengo’nun kendinden büyük kadın arkadaşına ne oldu?

2-      Fukueari  Uşikava’nın gözlerinin içine baktıktan sonra nereye kayboldu?

3-      Uşikava kurgu içinde Fukueari’den daha önemli bir misyonamı sahipti?

4-      Madamın evlat edinmek istediği ama evinden kaçırılan kızımıza ne oldu?

5-      Uşikava’nın ve Aomame’nin kapısına kadar dayanıp ısrarla kapılarını çalan NHK tahsildarı kitap içinde hiç olmasaydı ne olurdu?

6-      Tengo’nun mistik bir şekilde Aomame’yi hamile bırakması ve bu uğurda Fukueari gibi bir karakteri kullanmasına ne gerek vardı?

7-      Aomame’nin Tengo’ya hamileliğin ondan kaynaklandığını anlatma endişesi duyması, onca yıldan sonra gelen büyük buluşma duygusunun çok farklı olması gerekirken küçük meme sendromunu gündeme getirmesi ve yazarımızın okuyucuyu baymasına ne gerek vardı?

Bu listeyi uzatabilirim ama burada kalsın  : )

Bu kitap öylece üç beş merdiven çıkıp Ay’ı gören, manzaralı, lüks bir otel odasında bitmeyecek derece güzel kurguyla bitebilirdi ama bitmemiş. Aslında yarım kalmış gibi. Okuyanlar bilir kitap toplamda üç kitabın tek cilt halinde okuyucuya sunulmuş hali. Sanırım dünya baskılarında da Japonya hariç hep tek cilt basılmış. Bu onu kalınlığı bakımından değil ama ağırlığı ve çantada taşınması bakımından zor kitaplar arasında sokuyor. O yüzden de bu kitap devam ederken arada iki kitap daha beraber devam ettim. Ama Sonunda 20 günlük bir sürede 1Q84 kitaplığımda ki yerini aldı.

Kitabı sevdim mi karar veremedim ama sevmedim de diyemiyorum. Boşluk çok ve belki yazarımız devamını yazıyordur. Neyse ben okudum bitti. Kitap kitaplığımda…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir