Wednesday, December 12th, 2018

1 Aralık Dünya AIDS Günü

Aralık 1, 2009 by  
Filed under Sesini Duydum

Seksenli yılların hemen başında adı konan ve an basit şekliyle bağışıklık sistemini yok eden bu hastalık uzmanlar tarafından çağın hastalığı olarak nitelendiriliyor. Hastalığa yakalanma ve yirmi yılda hastalıktan hayatlarını kaybedenlerin oranına bakıldığında haklı olduklarını düşünüyorsunuz. Korkutucu derece de hızla ilerleyen bu hastalık birçok insanın bildiği gibi sadece cinsel temas ile geçmemekte. Uyuşturucu kullanımı, sterilize edilmemiş aletlerle dövme, manikür, pedikür yaptırmakta yeterli. Bunlar en bilenen bulaşma şekilleri.

Sivil toplum örgütleri AIDS nedeniyle kişileri bilinçli cinsel yaşam konusunda bilgilendirmeye devam etmekte. En popüler sosyal ağ paylaşımı internet üzerinden binlerce site bu konu hakkında duyurular yapmakta. Hastalık hakkında her dilden anlatıma sahip bilgilendirme yazısı bulursunuz. Günümüzde hastalığın hala kesin bir tedavisi olmadığı gibi aşı ve benzeri türden koruyucu amaçlı geliştirilmiş ilacıda yoktur.

Sivil toplum örgütlerinin yoğun çalışmalarına rağmen birçok kişi bu hastalığa hızla yakalanmakta, hastalandığını anlayana kadar başkalarına da bulaştırmaktadır. Dünya ilerisi için biraz karamsar. Dikkat çekmek için 1 Aralık Dünya AIDS Günü olarak kutlanmakta.

Sözünde Dur, AIDS Durdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir